Co se skrývá za zkratkami UHD a 4K?

UHD, neboli Ultra High Definition, je označení pro televizory, které mají čtyřnásobné rozlišení Full HD a mají až čtyřikrát vyšší počet pixelů, proto tedy 4K. Tato zkratka je odvozena z horizontálního rozlišení, které je přibližně 4 000 pixelů. Pojmenování 4K se tedy liší od dosavadních označení, která se rozlišovala na základě řádků (např. 720p).

Při výběru televizoru je důležité rozlišovat panely RGB a RGBW. Certifikovaný RGB displej využívá všechny subpixely tří barev – červené, zelené a modré. Každý jeden pixel je tedy schopný emitovat plné barevné spektrum a TV díky tomu zobrazuje věrné a ostré barvy.

Certifikace panelů uděluje organizace Digital Europe, která udává standard pro UHD rozlišení. Hledejte logo certifikovaných televizorů.

Existuje ale i takzvané 3K rozlišení, respektive RGBW technologie, kde struktura panelu obsahuje ještě jeden, dodatečný bílý subpixel. Obrazové body tam tedy v podstatě jsou, ale jedna čtvrtina z nich je z hlediska barev nevyužívaná. Jedná se tedy sice o 4K rozlišení ve smyslu fyzického počtu zobrazených bodů, ale s výrazně horším podáním barev, protože čtvrtina bodů svítí pouze bíle.

Stále svítící bílý pixel potlačuje sytost a přesnost barev. Podle laboratorních testů ICDM (International Committee for Display Metrology) dosahují RGBW panely modulačního kontrastu barev pouze 67 %, na rozdíl od certifikovaných RGB panelů, které dosahují hranice 98 %. 

Text nevyjadřuje názor redakce