Jedni kreditní kartu vychvalují a s nadšením s ní pravidelně nakupují, druzí by kreditku do své peněženky nikdy nedali a jen při pomyšlení na ní, mají pocit, že už dluží peníze. Je kreditní karta opravdu tak nebezpečný finanční nástroj? Na co si při jejím sjednání a užívání dát největší pozor? 

1. Nepodceňujte výběr

Kreditní karta není jen jedna. Více typů karet najdete i u jednoho poskytovatele, proto se při výběru zajímejte:

  • o bezúročné období, 
  • o úvěrový limit, 
  • o slevy a bonusy. 

Podle vašich požadavků pak můžete volit kreditní kartu KLASIK nebo DELUXE. Rozhodně se ale nenechte zlákat na možnost využití luxusního salonku na letištích nebo na zdarma asistenční službu. Vždy kartu vybírejte tak, aby se vám vyplatila.

2. Mějte výbornou platební morálku

Jestliže si občas půjčíte od přátel stovku či dvě a zapomenete jim ji vrátit, pak raději zapomeňte i na kreditní kartu. Alfou omegou kreditky je bezúročné období, přes které nejede vlak. Pokud si půjčíte z karty peníze a vrátíte je do konce bezúročného období, pak za vypůjčenou sumu nezaplatíte navíc ani korunu. Jestliže tak ale neučiníte, poskytovatel vám naúčtuje vysoké úroky.

Není-li vaše platební morálka perfektní, využijte možnost splácení úvěru z kreditní karty inkasem z účtu. Jen tak se vám vždy ke konci bezúročného období automaticky splatí dlužná částka. Avšak pozor, ne každá banka splácení inkasem nabízí. Je důležité se o doplňkové službě informovat předem.

3. Kreditní karta je úvěr

Ač se to na první pohled nemusí zdát, kreditní karta není nic jiného než úvěrovým produktem. Peníze, kterými platíte, nejsou vaše, máte je půjčené od banky či nebankovní společnosti. Je proto nutné ke kreditce přistupovat jako k úvěru a nekupovat s ní zbytečnosti.

4. Nákupy se vám musí s kartou vyplatit

Nakupování s kreditní kartou by se mělo vyplatit. Důležité je ale mít takovou kartu, která vám nabídne slevy do vámi navštěvovaných obchodů. Při výběru proto zaostřete na partnerský program a ujistěte se, že vám zvýhodněné prodejny mají co nabídnout.

Kromě slev ve vybraných obchodech získáte i určité procento zpět z každého nákupu zaplaceného kartou. Díky tomu vám tak například STYLE kreditní karta nabídne až 1 % z nákupu zpět a slevu ve výši až 25 % na více jak 1 300 obchodních místech.

5. Z bankomatu nikdy nevybírejte

Tak jako je důležité dodržovat bezúročné období, stejně tak je vhodné nevybírat z bankomatu. Kreditní karta je určena především k bezhotovostnímu placení, za výběr hotovosti z bankomatu si poskytovatelé účtují vysoké poplatky, mnohdy i ve výši 100 Kč.

Navíc peníze, které si vyberete v hotovosti, jsou ihned úročeny, nevztahuje se na ně bezúročné období, tak jako je tomu u bezhotovostní platby v obchodě.