Ze vzdělávání jako benefitu čerpají nejen zaměstnanci. Firmy a organizace získávají díky vzdělávání kvalifikovanější pracovníky a náskok před konkurencí.

Vzdělávání ale už dávno neznamená odsedět si půl dne v přednáškovém sále, kde člověk pomalu na přednášejícího ani nevidí. Zaměstnavatelé využívají nejmodernější trendy, ke kterým patří informační systémy napojené na vzdělávací portály a e-learning. Pro firmy a úřady je e-learning levnější, zaměstnanci mohou studovat přesně ve chvíli, kdy na to mají čas. A nezáleží na tom, jestli jsou zrovna v kanceláři, nebo jedou ze služební cesty.

Kromě doplňování klasických vědomostí zaměstnanců je mezi personalisty oblíbené také studium multiskillingu. Lidé rozvíjí své schopnosti tak, aby je využili na několika pozicích. Pokud jedna pozice zanikne, zaměstnanec se bez problémů přesune na druhou. „Populární je i just-in-time vzdělávání, při kterém se zaměstnanci intenzivně učí dovednosti, které využijí okamžitě, například i ten stejný den,” vysvětlil Libor Procházka z firmy Vema, která vyvíjí systém na organizaci vzdělávání.

Personalisté a manažeři zvládnou práci navíc díky informačnímu systému

Studovat nové trendy a uplatňovat je ve firmě s sebou nese spoustu práce navíc. Manažeři a personalisté musí vzdělávání koordinovat, plánovat a vyhodnocovat. Místo nepřehledných tabulek s absolvovanými kurzy jim práci usnadní moderní informační systémy, které vzdělávání pomáhají organizovat.

Informační systém využívají kromě firem a úřadů také nemocnice, školy či neziskové organizace. V systému nejčastěji evidují informace o všech vzdělávacích akcích a lektorech, vyhodnocují náklady a vytváří plán vzdělávání zaměstnanců. Přímo ze systému rozesílají pozvánky na školení a také ankety s hodnocením školení.

Velkou pomocí v oblasti vzdělávání je pro personalisty plán vzdělávání. V něm přehledně evidují školení a kurzy, kterými zaměstnanec prošel. Díky tomu lze sledovat rostoucí kvalifikaci pracovníka a náklady na vzdělávání a plánovat, které další kurzy absolvuje.

„Kromě vlastní sítě kontaktů, kterou si personalisté v systému vytváří, mohou využít i napojení systému na vzdělávací portály, jako je oblíbený systém Moodle. Ten přímo nabídne lektory i kurzy a personalisté je objednají, aniž by museli složitě vyhledávat volná školení,” dodal Procházka.

Propojte systém. Automaticky vám nahlásí, jaké vzdělání zaměstnanci potřebují

Součástí komplexního informačního systému Vemy je personalistika, zpracování mezd, ekonomický systém, docházka a také vzdělávání. Takže když například zaměstnanec povýší na jiné místo, které je spojené s nutností doplnit si kvalifikaci, vzdělávací systém automaticky zaeviduje požadavek na příslušný kurz. Po jeho splnění se údaje promítnou i do personálního systému.

Díky portálovému řešení navíc mohou manažeři přes internet kdykoliv a kdekoliv nahlédnout do kterékoliv části systému a zjistit si potřebné údaje. V informačním systému rychle najdou důležitá data třeba i po cestě na schůzku, nebo dokonce na dovolené.

Více o informačních systémech zjistíte na Vema.cz nebo nám rovnou napište na vema@vema.cz.