Prodeje rodinných investičních klenotů v Česku rostou. Podle statistik největšího českého klenotnictví ALO diamonds, které se na jejich výrobu specializuje již více jak 20 let, si rodinný klenot pořídí ročně až několik set rodin. Meziročně se jich tak prodalo o čtvrtinu více. Na oblibu těchto šperků má vliv dlouhodobě rostoucí cena drahokamů bez dramatických výkyvů a rostoucí inflace při současném naprosto minimálním zhodnocení na spořicích účet či v podílových fondech. Ochrana proti inflaci je tak v současnosti jedním z hlavních argumentů, který mluví ve prospěch této dlouhodobé investice. Rodinné investiční klenoty se v západních zemích velmi často předávají z generace na generaci jako součást rodinného majetku. Jelikož se jedná opravdu o dlouhodobou investici, tak je nutné takový klenot vlastnit alespoň 10 let. 

Rychlé zhodnocování barevných diamantů

Barevné diamanty je možné považovat za výjimky z výjimek. Z vytěžených diamantů bývá jen jeden z 10 000 barevný a jen jeden z 200 000 je modrý. Nejrychleji rostou ceny růžových, žlutých a modrých. Podle Fancy Color Diamond Indexu vzrostla cena růžových diamantů za posledních 8 let o 180 %. Žluté zhodnotily o 90 % a modré o 70 % a právě díky jejich rostoucí hodnotě jsou také nejpopulárnější. ALO diamonds má ve své nabídce klenoty s těmito barevnými diamanty a v loňském roce bylo dokonce první české klenotnictví, které vyrobilo prsten se vzácným růžovým diamantem. Díky tomu, že se jednalo o pravdu mimořádný klenot, netrvalo dlouho a našel si svého kupce.

Barevné diamanty tvoří světové rekordy

Nejdražším vydraženým drahokamem na světě se letos v dubnu stal růžový diamant Pink Star (59,6 karátu) zasazený v jednoduchém prstenu. Zájemce za něj zaplatil v přepočtu 1,8 miliardy korun. Do té doby držel necelý rok rekord modrý diamant Oppenheimer Blue (14,6 karátu), který byl vydražen v přepočtu za 1,4 miliardy korun.