Při nákupu nového televizoru se zaměřte především na technologii, díky které obraz funguje tak, jak se očekává. Jasné barvy a dlouhá životnost pixelů jsou v dnešní době standardem, ze kterého neslevujte. Na trhu jsou k dispozici dvě technologie – QLED a OLED, které se snaží o totéž, ale rozdíly jsou velké.

Vypalování pixelů

Jedním z hlavních rozdílů je stálost materiálu zobrazovacího panelu. U OLED panelu se diody skládají z organických sloučenin, které se při zobrazení statického obrazu (loga TV stanic, titulky ve zpravodajství, skóre během sportovních přenosů, menu v PC hrách aj.) extrémně přetěžují a rychle ztrácejí své fyzikální vlastnosti, tedy i barvy. Ztráta barevného pigmentu se na televizoru projeví jako vypálené pixely. Znamená to, že i na vypnutém televizoru nebo na jiném programu je stále zřetelný obrys původního objektu. Dle nezávislého testování rtings.com se objevují znaky vypálených pixelů již po 2 týdnech užívání.

Oproti tomu QLED panel je složený z anorganických krystalů kovových materiálů, které svou stálostí zaručují nejen dlouhou životnost, ale zejména přesné určení barev. Jinými slovy, u QLED technologie k vypalování pixelů za žádných okolností nedochází.

Samsung

Quantum Dot – všechny barvy barevného spektra

Přesné určení barev u QLED televizorů má na starosti technologie Quantum Dot. Ta zajistí zobrazení 100% objemu barev, tzn. všechny barvy viditelného spektra při všech úrovních jasu obrazovky. Při zvýšení jasu tak nedochází ke ztrátám barev ani k jejich přepálení. Oproti tomu u OLED panelů se při vyšším jasu barvy stávají nepřesnými a téměř se rozplynou.

Společnost Samsung jako první získala na svou schopnost reprodukce 100% objemu barev certifikaci VDE. Toto ověření je známkou schopnosti QLED televizoru poskytnout divákům trvale vysokou kvalitu obrazu.

Samsung díky QLED technologii vytvořil zcela novou kategorii televizorů a společně s tím i prémiový produkt, který svým majitelům nabídne nejvyšší možnou kvalitu obrazu na skutečně dlouhou dobu. 

Text nevyjadřuje názor redakce