Tak jste se konečně rozhoupali ke sjednání hypotéky? Už vás nebaví platit nájem a lákají vás zatím ještě stále nízké úrokové sazby? Pokud máte o hypotéce už jasno, není důvod dále váhat. Před uzavřením smlouvy se ale nespoléhejte jen na vaši banku, na podmínky úvěru se ptejte i u konkurence. 

Hypotéka není závazkem na pár měsíců a mnohdy ani let. Jedná se o dluh, který budete splácet deset, patnáct i dvacet let. Není divu, že mnozí velmi zvažují, zda jít za předpokladu zadlužení do vlastního bydlení či nikoliv. Dlouhé rozhodování je ale bohužel mnohdy ukončeno návštěvou sotva dvou až tří bank.

Ještě než se spotřebitelé zadluží, zvažují pro a proti, avšak má-li dojít na lámání chleba, vezmou první nabídku od své banky. Přitom na hypotečním trhu jsou desítky společností, v jejichž portfoliu nechybí půjčka na rekonstrukci i na pořízení bydlení. A vězte nebo ne, ne vždy vám vaše domovská banka nabídne ty nejlepší podmínky.

Porovnat více nabídek od více bank se vyplatí 

Je jasné, že řada lidí si zajde pro hypotéku do banky, kde má sjednaný běžný účet, stavební spoření, spořicí účet a pár dalších pojistek. Mít vše pod jednou střechu je pohodlné. Lenost se ale nevyplácí. Rozdíly v podmínkách hypoték jsou oproti spořicím účtům a osobním kontům mnohem větší. 

Srovnat nabídky hypoték by mělo být pro každého zájemce samozřejmostí. Vždy je vhodné porovnat několik nabídek a vybrat pro vás tu nejlepší. Porovnání můžete udělat třemi způsoby.

  • Obejdete pobočky bank osobně 
  • Hypotéky porovnáte podle oficiálních webových stránek bank 
  • Využijete online srovnávače 

První způsob je velmi časově náročný, druhý už o něco méně, avšak stále se nevyrovná internetovým porovnávačům, díky kterým během chvilky získáte dokonalý přehled o aktuální nabídce. Jejich výhodou je, že porovnají desítky ověřených společností a seřadí vám je od nejvýhodnější po nejméně výhodnou.

Nejvýhodnější hypotéku můžete mít i po pětiletém splácení

Hypotéka není jen jedna, a to ani v rámci jedné banky. U jedné společnosti si můžete sjednat americkou hypotéku, tedy takzvaný neúčelový úvěr, stejně tak ale i klasickou účelovou půjčku na bydlení. Při porovnávání se proto zaměřujte na účel hypotéky, úrokovou sazbu, RPSN, výši půjčky a dobu splatnosti. Zajímejte se také o poplatky, sankce a úroky z prodlení. To vše musíte zohlednit při výběru té nejvýhodnější hypotéky.

Díky porovnání můžete ušetřit vašemu rodinnému rozpočtu a měsíční splátku snížit o pár stovek až tisíců korun. Fixační období navíc zajistí, aby vám neměnné podmínky zůstaly po dobu několika let. I po skončení fixace si ale můžete vyjednat opět výhodné nebo ještě výhodnější podmínky úvěru, a to buď u stávající banky, nebo u konkurence.