Pokud si do domu pořizujete nové tepelné čerpadlo, vyšších počátečních nákladů se bát nemusíte. Návratnost investice je poměrně rychlá a navíc můžete čerpat dotaci v rámci programu Kotlíková dotace. S tímto přispěním se potom prvotní náklady nebudou jevit jako neúměrně vysoké.

Kotlíková dotace a jak o ni požádat

V rámci kotlíkové dotace poskytuje Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR až 127 500 Kč na pořízení nového ekologického kotle nebo tepelného čerpadla pro vaši domácnost.
Pokud vyměníte kotel na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech, můžete ji získat. Použít pak tuto dotaci můžete na zdroj vytápění a jeho instalaci, novou nebo zrekonstruovanou otopnou soustavu, úpravu spalinových cest, ale také na konzultace a služby specialistů a zpracování dokumentace.
Máte-li o kotlíkovou dotaci zájem, informujte se na svém krajském úřadě, a to buď na jeho vývěsce, či telefonicky na speciální lince. Existují také základní pravidla pro fyzické osoby, které budete muset pro získání kotlíkové dotace splnit. Kraje však tato pravidla mohou pro občany ještě upravit či rozšířit.

Sezónní energetická účinnost

Parametr sezónní energetické účinnosti je obsažen v seznamu tepelných čerpadel pro kotlíkové dotace a velmi podrobně popisuje úspornost tepelného čerpadla při celoročním provozu. Tento parametr tak slouží k porovnání různých čerpadel mezi sebou.

Pokud tedy máte v plánu pořízení tepelného čerpadla, doporučujeme volit kvalitnější – zvláště v případě, že přitom využijete kotlíkové dotace.

Mezi tepelnými čerpadly jsou velmi výrazné rozdíly ve spotřebě elektrické energie. Nejméně úsporná čerpadla s energetickou účinností 125% spotřebují o 63% více elektřiny než ta nejúspornější s energetickou účinností 203%.
Zvažte tedy, co se vám vyplatí víc – zda kvalitnější čerpadlo s vyšší cenou či levnější, u kterých se na spotřebu elektřiny moc nehledí, ale jejichž pořizovací cena je nižší.

Nejčastěji kladené dotazy

Jaké jsou nejčastěji kladené dotazy ohledně kotlíkové dotace? Uvádíme alespoň pár z nich:

1. Je podmínkou pro získání dotace zateplení objektu či jiná mikroenergetická opatření?
Částečná výměna oken či vstupních dveří, případně zateplení půdy nebo střechy je nutné k získání dotace provést, pokud objekt nesplňuje požadavek minimálně energetické třídy C. Doporučujeme poradit se s energetickým specialistou, jaká opatření jsou pro váš rodinný dům vhodná.

2. Je možné zažádat o podporu na zdroj, který není uveden v Seznamu registrovaných výrobků?
Ano, nicméně žadatel musí deklarovat splnění technických parametrů, které jsou programem určeny (ekodesign). Tyto dokumenty získá u výrobce či dovozce zařízení. Ty pak předá krajskému úřadu, který vše projedná se Státním fondem životního prostředí ČR, který posoudí, zda je vše v souladu s programem. Pokud ano, výrobek bude na seznam doplněn a žadatel může čerpat podporu.

3. Týkají se dotace také výměn plynových kotlů?
Dotace se týkají výměn kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, kde nerozhoduje emisní třída kotle. Pokud je dům vytápěn dvěma zdroji, např. kotlem na pevná paliva a kotlem na zemní plyn nebo elektrokotlem, je možné podporu poskytnout za předpokladu, že kotel na pevná paliva plní funkci hlavního zdroje vytápění a je prokazatelně v provozu.
Potřebujete-li s výběrem tepelného čerpadla pomoci, kontaktujte odborníky ze společnosti Viessmann, mezinárodního výrobce vytápěcí techniky.

Text nevyjadřuje názor redakce