Téměř půl milionů Čechů má najednou i více než tři exekuce. Ačkoli jsou podobné případy obvykle spojovány především s lidmi s nižšími průměrnými příjmy, se zabavením majetku se v mnoha případech potýkají i vysoce postavení lidé s dobrým finančním vzděláním. S hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou toto téma řešil David Šmejkal z Poradny při finanční tísni a Radek Hábl z Otevřené společnosti.

Narůstající počet exekucí je pevně spojen se současnou legislativou, podle které si věřitel nemá povinnost zjistit, zda má zájemce i jiné závazky nebo úvěry. Ověřit si, zda je vhodné danému klientovi půjčku poskytnout, nemusí v současné době ani u úvěrových registrů. Mnoho lidí bývá navíc k nevýhodným smlouvám dotlačeno také mnohdy agresivním jednáním nebankovních společností. I dobře zajištěný člověk se ale díky nešťastné shodě okolností může dostat do dluhové spirály. „Náhlé úmrtí v rodině, nemoc či ztráta partnera patří mezi události, které mohou vykolejit a dostat do nepředvídatelné finanční situace i člověka s rozvinutou finanční gramotností a dobrým zaměstnáním. Ze dvou slušných příjmů se stane jeden, ale hypotéka, leasing a další závazky zůstávají,“ popisuje problémy David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.

Exekuce a předlužení českých domácností
Exekuce_a_predluzeni_ceskych_domacnosti.jpg

Na osobní bankrot nelze spoléhat

Mezi řešení zdánlivě beznadějné situace patří využití osobního bankrotu neboli oddlužení, které ale lidé nevyužívají tak často, jak by mohli. Nejčastějším důvodem je strach z neznámého nebo z negativního odsouzení od zbytku společnosti. „Naopak v případě, kdy zájemci zákonné podmínky pro oddlužení nesplňují, je na místě obrátit se na odbornou pomoc neziskových organizací a intenzivně komunikovat s věřiteli a snažit se vzniklý problém řešit,“ doporučuje Radek Hábl z Otevřené společnosti. Podle Heleny Horské, hlavní ekonomky Raiffeisenbank, se exekuce netýkají jen jednotlivců, ale celé společnosti. Pro český stát znamená předlužení domácností ekonomický problém, protože řada občanů není schopná pokrýt své životní náklady. Mnoho lidí navíc v této situaci ztrácí motivaci hledat zaměstnání a pracovat.

Celý podcast si můžete poslechnout na http://bit.ly/2Exekuce. Díl patří do série pořadu Hosté Heleny Horské, který je z dílny Raiffeisenbank.