Jít pro půjčku do banky není pro každého. Pokud vám představa sjednávání úvěru s bankovním úředníkem nahání osypky, můžete využít aukční systémy peer-to-peer půjček.

Od lidí si lze půjčit i na karavan nebo psí hotel

V rámci P2P úvěrů se setkávají investoři a žadatelé, tedy ti, kteří mají peníze a chtějí je investovat, a ti, kteří nemají peníze a potřebují je půjčit. Obě skupiny lidí mohou pro svou potřebu využít bankovní domy, avšak preferují uzavírání obchodu se sobě rovnými.

Lidé raději zhodnotí své peníze půjčením ostatním lidem, než investováním do podílových fondů v bance. Většinou se jedná o klienty, kteří nechtějí podporovat snadné zisky bankovních domů, nebo o klienty, kteří mají špatné zkušenosti s investováním v tradičních finančních institucích.

To samé platí i o druhé skupině, tedy o žadatelích. Ti ale navíc sjednávají půjčku na peer-to-peer platformách také kvůli neúspěchu. Pokud jim v bance zamítnou žádost o úvěr, mají ještě šanci, že peer-to-peer půjčku získají. Investoři nejsou tolik konzervativní a mnohdy půjčí i na zdánlivě bláznivé nápady, a to ať už na karavan, cestu kolem světa nebo psí hotel. Velkou výhodou pro zájemce o úvěr také je, že si lze v rámci P2P platformy půjčit online. I přestože mnoho bank už také nabízí sjednání úvěru přes internet, podepisování smlouvy je mnohdy nutné uskutečnit osobně na pobočce.

P2P úvěrování vyřeší drahý bankovní úvěr

Ač zpočátku byli Češi k P2P půjčkám nedůvěřiví, dnes si k nim už cestu našli. Přes platformu Zonky si do konce dubna 2017 lidé půjčili od lidí už přes půl miliardy korun. Půjčit si na Zonky od lidí ale nemusíte jen na nové věci, nápady a služby. P2P půjčování lze využít například také na refinancování drahého úvěru nebo na konsolidaci více dluhů.

Peer-to-peer půjčování dávají lidé přednost i díky ceně. Půjčky od lidí pro lidi jsou levnější a výhodnější pro obě strany. Jedná se tedy o ideální způsob, jak obejít drahé bankovní domy svázané řadou zbytečných a zdlouhavých administrativních úkonů.

Na druhou stranu ani peer-to-peer úvěrování není radno až moc urychlit. Na českém trhu nenajdete pouze jeden aukční systém, zapotřebí je tak porovnávat podmínky všech dostupných P2P platforem, k čemuž můžete využít online porovnávače. Jedním z nich je srovnávací portál půjčka.co, díky kterému získáte přehled nejen o všech bankovních a nebankovních úvěrech.