Rychlost a kvalita našeho života se neustále zvyšuje a s tím přichází ještě větší nároky na služby. Lidé chtějí žít teď a tady, o drobné problémy ať se stará někdo jiný. Není tedy žádným překvapením, že Češi začínají čím dál více inklinovat k operativnímu leasingu, tedy službě, kterou znali především z nadnárodních korporací. V průběhu příštích let by se měl poměr operativního leasingu v komerční a privátní sféře dokonce vyrovnat.

Jak to celé funguje?

Nesporná výhoda operativního leasingu je, že se o nic nestaráte. A tím o nic je myšleno opravdu vše kolem auta, kromě tankování pohonných hmot. Navíc jezdíte ve stále nových modelech, jaké si jen vyberete. Z ekonomického hlediska to dává smysl, o tom není potřeba se přít. S prodejcem zkonzultujete, pro jaké účely budete auto nejčastěji používat, kolik asi ujedete ročně kilometrů a podle toho vám vybere auto i výši nájmu na míru. Například při nájezdu 20 tisíc kilometrů za rok a při smlouvě na dva roky, vás vyjde rodinné kombi Hyundai i30 na 5591 Kč měsíčně. V tom už jsou samozřejmě započítané věci, které souvisí s pořízením a provozem auta: jeho pořízení, povinná výbava, kompletní pojištění, servisní prohlídky, zimní pneumatiky.

Hyundai Praha

A teď počítejte s námi!

Pokud byste si koupili auto za 400 tisíc Kč, ujeli s ním 60 tisíc kilometrů a za 3 roky ho prodávali, víte, na kolik vás celá ta show vyjde? Nejprve budete smlouvat s prodejci o cenu vozu – ale přiznáváme, to může být i zábava -  a posléze utratíte přibližně 400 tisíc Kč. Dokoupíte zimní pneumatiky za 10 tisíc Kč a pokud příliš nebouráte, tak auto na 3 roky pojistíte za řádově 40 tisíc Kč. 3x zaplatíte za servisní prohlídku a výměny pneumatik odhadem 20 tisíc Kč. A za 3 roky auto prodáte za 250 tisíc...? Dobře, pokud ho budete každý víkend leštit, starat se o něj a nikdo vám ho neukradne, možná ho prodáte za 280 tisíc Kč. Každopádně je zapotřebí počítat s položkou čítající 200 tisíc Kč v rodinném rozpočtu na tři roky. A to pouze v tom lepším případě, protože co kdybyste si na auto brali úvěr? Pak je zapotřebí připočítat i úroky, protože banky nejsou charita.

A teď si představte, že máte auto na operativní leasing, platíte měsíční pronájem 5591 Kč, jste absolutně bez stresu a za dva roky si před ukončením smlouvy můžete vybrat nový vůz. Třeba větší, rychlejší nebo s jinou barvou, to už je na vás. A víte, co je na tom nejlepší? Cokoliv se kolem auta děje, tak to neřešíte vy, ale zaměstnanec leasingové společnosti. Takže když půjdeme do extrému, může vám být jedno, že vám auto někdo nabourá či ukradne. Tyhle stresy necháte ostatním, kterým stojí před domem 400 tisíc Kč, o které se každý den strachují a které šlo využít lépe, například na vzdělání dětí či do bydlení.

Až zase uslyšíte, že „nejlepší auto je služební auto“, můžete se v duchu zasmát, protože všechny ukazatele hovoří jasně – nejlepší auto je auto na operativní leasing.

A jestli jste dočetli až sem, máme pro vás dobrou zprávu. Až do konce září vám Hyundai Centrum Praha dá až 15 tisíc korun na pohonné hmoty, když u nich uzavřete smlouvu na operativní leasing. Minimálně o tom přemýšlejte nebo se u nich rovnou zastavte. Vždy mají něco navíc.