Poskytovatelé půjček už neví, jak by na sebe víc upozornili. Bombardují nás letáčky ve schránkách, billboardy u dálnice, plakáty na zastávkách a samozřejmě spoty v televizi. Než shlédnete jeden díl oblíbeného seriálu, zatancují vám panáčci propagující Poštovní půjčku, dozvíte se, jak se lidé složili Adamovi na koupelnu, mluvící kocour s veterinářem Bartoškou vás ujistí, že u nich nízké úroky opravdu platí a nesmíme zapomenout na pravidelnou dávku emocí: „Když ve vás někdo věří, dokážete víc.“ A teď si vyberte. Na koho si obrátit, když by se vám hodila nějaká ta koruna navíc?

Dřív existovala jen jedna banka, maximálně dvě, takže pokud jste potřebovali založit, hodili jste si korunou a podle toho se rozhodli. Dnes jsou na trhu desítky bank, které nabízejí různé finanční úvěry. Najít mezi nimi ten nejvýhodnější je proto asi zhruba stejné jako provádět transkatetrovou implantaci aortální chlopně. Pokud si na to tedy nevezmete posilu. Například online srovnání půjček, které vám s tímto obtížným úkolem pomůže.

Jak srovnání půjček funguje?

V internetové kalkulačce vyplníte pár základních údajů. Kolik potřebujete půjčit, na jak dlouho a k čemu peníze využijete. Během pár minut se vám zobrazí všechny aktuálně dostupné úvěry na trhu přehledně seřazené od nejvýhodnějšího. Kalkulačka vám také propočítá přibližnou výši měsíční splátky, úrok a RPSN. Ze srovnání se pak rovnou prokliknete na stránku vybraného poskytovatele, kde si lze online půjčku většinou ihned sjednat. Nebo se můžete vydat na pobočku. Co je vám příjemnější.

Dilema: Účelová nebo neúčelová půjčka?

Jediná správná odpověď na otázku, jaký je nejlepší způsob financování rekonstrukce bytu či domu, nákupu nábytku, spotřebičů a nového auta, bohužel neexistuje. Je ale pravděpodobné, že se ocitnete před základní volbou, jestli by se pro vás více hodila půjčka účelová, nebo neúčelová. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Předností účelového spotřebitelského úvěru je, že u něj banka klientovi často dokáže nabídnout nižší úrok, ale na oplátku od něj bude vyžadovat, aby prostřednictvím účtenek zpětně doložit, za co vypůjčené peníze utratil. U klasického úvěru na cokoliv starosti s dokládáním účelu odpadají, úroky ovšem mohou být mírně vyšší.

Chci si koupit auto. Je lepší půjčka nebo leasing?

Vaše staré auto začalo stávkovat, a tak jste se rozhodli, poslat ho do starého železa a pořídit si nového plechového miláčka, ale zrovna máte hluboko do kapsy? Měli byste vědět, že leasing i půjčka na auto mají své výhody i nevýhody.

Získat leasing je snadné, rychlé a neklade se takový důraz na bonitu klienta. Ale když si vezmete úvěr na koupi auta, po nákupu se ihned stáváte jeho vlastníkem a můžete si s ním dělat, co chcete, u leasingu se majitelem vozu stáváte až po zaplacení poslední splátky. Také je tu riziko vysoké akontace a poplatků za vyřízení smlouvy. Při žádosti o autopůjčku zase čekejte řádnou prověrku, dokládání výše příjmů a ani byrokracie nebude úplně málo.

Odborník radí: Půjčte si od lidí

„Všechny vybrané banky nabízí u svých úvěrů zajímavé výhody. Kdybych si ale měl vybrat, volba by padla na Zonky, kde si vše mohu vyřídit online a půjčka mě vyjde levněji než v bance," to ním prozradil Lukáš Kaňok, finanční specialista Ušetřeno.cz.

Co jsou to vlastně ty Zonky? Společnost, která spojuje lidi. Ty, kteří si chtějí půjčit, s těmi, kteří půjčit mohou. Ušetří a vydělají na tom obě strany, protože za službu zaplatí jen malý jednorázový poplatek. Základní kapitál může začít na dvou stovkách a zájem o investování stále stoupá.

Text nevyjadřuje názor redakce