Zvířata mají budování vlastního obydlí v mnohých směrech podstatně snadnější. Nikoho nemusejí žádat o stavební povolení, nedokládají výši příjmů ani nemusí žádat banku o propůjčení finančních prostředků. Tu uzmou větvičku, tamhle kus trávy, nebo vyhloubí jámu v hlíně či písku a příbytek je na světě. A když jim ho nějaký „návštěvník“ zničí, během krátké chvíle si najdou jiné útočiště, kde zbudují nový. Naše cesta k vysněnému bydlení je oproti tomu značně trnitější. Jakou vybrat nemovitost a kde na ní sehnat peníze?

Ať už sníte o pohádkovém srubu s výhledem na horské štíty, kde budete usínat za zvuku šumění řeky a probouzet se za zpěvu ptáků, luxusní vile v centru města, nebo jen obyčejném bytě 2+1 na panelákovém sídlišti, čeká vás poměrně dosti zařizování. Pokud tedy nepatříte k hrstce šťastlivců, pro které je koupě domu otázkou projetí kreditní karty.

Krok 1: Zvažte své možnosti

Sedněte ke stolu s tužkou a papírem a přehledně si sepište veškeré příjmy a výdaje. Také si zaznamenejte, kolik již máte našetřeno. Obecně platí, že čím vyšší bude váš vlastní vklad, tím vstřícněji bude banka přistupovat ke schválení vašeho úvěru. Navíc od té doby, kdy v dubnu 2017 vstoupila v účinnost novela spotřebitelského zákona, jsou vlastní úspory v podstatě nutností. Banky mohou poskytovat hypotéky maximálně do výše 90 % z kupní ceny nemovitosti, a to jen určitému počtu klientů ročně.

Pro reálnější představu o aktuálně dostupných nabídkách na trhu vyplňte kalkulačku hypoték. Ta vám po zadání přibližné pořizovací ceny nemovitosti, výše úvěru, délky fixace a doby, po kterou chcete splácet, srovná produkty dle výhodnosti. Navíc vám také spočítá orientační výši měsíční splátky, úrokovou sazbu a RPSN.

Krok 2: Vybíráme nemovitost

Jakmile budete přibližně vědět, s jakou částkou můžete disponovat, můžete začít listovat časopisy s realitami a projíždět inzeráty. Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé druhy bydlení? A jak se liší cenově?

První možností je pořízení staršího bytu či domu, který následně zrekonstruujete. Velkou výhodou této investice je nižší pořizovací cena nemovitosti, v níž bývá, v případě domu, zahrnutý i pozemek. Je ale samozřejmě potřeba, spočítat si, kolik vás budou stát nutné opravy.

Pokud si chcete vytvořit domov, který bude přesně odpovídat vašim představám, můžete začít stavět, jak se říká na „zelené louce“. V tomto případě je ale třeba počítat i s vysokou sumou, kterou zaplatíte za pozemek. Ta závisí samozřejmě na jeho velikosti a také lokalitě, ve které se nachází. Levněji lze pořídit například hotové domy „na klíč“, které bývají i energeticky méně náročné.

Krok 3: Financování

Nemovitost máte vybranou? V tom případě je správný čas, najít výhodné financování. Sáhnout můžete po standardním hypotečním úvěru a čím dál větší oblíbenosti se těší také americké hypotéky. Jaký je mezi nimi rozdíl? Americká hypotéka oproti té klasické představuje úvěr, u kterého po vás banka nepožaduje doložení účelu. Navíc dosáhnete na vyšší částku.

Další možností, která se vám nabízí, je překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Jeho nepopiratelnou konkurenční výhodou je, že není třeba ručit zástavou nemovitosti, pak také relativně snadnější dostupnost a zapomenout nesmíme ani na státní příspěvek.

Text nevyjadřuje názor redakce