1. Jak dlouho nebudete peníze potřebovat?


Ačkoli základní pravidlo investování říká, že historický úspěch není zárukou toho budoucího, přesto nám pohled do minulosti může leccos říct. Při ročním horizontu máte zhruba čtvrtinovou šanci, že skončíte v mínusu. Když necháte peníze pracovat 5 let, sníží se pravděpodobnost ztráty zhruba na 15 %. V desetiletém pohledu riskujete ztrátu „už“ jen v řádu jednotek procent.
Čím kratší doba, kdy budete chtít peníze vybrat, tím opatrnější by investice měla být. „S delším investičním horizontem vás naopak nemusí krátkodobé kolísání trhů příliš pálit. Mladý člověk připravující se na důchod tedy může začínat v čistě akciovém fondu. Penzista by už rizikových investic logicky měl mít mnohem méně,“ říká David Kučera, finanční poradce Partners.


TIP: Porovnejte si, jak můžete zhodnotit peníze, které neutratíte.

2. Na co peníze použijete?


S úsporami, které máte na bydlení, neriskujte. Naopak peníze, které vám zbývají „navíc“, můžete investovat odvážněji. A i když spoříte třeba na studia svých malých dětí, nemusíte se spoléhat jen na stavební spoření.


3. Kolik vám měsíčně zbývá a odkud příjem pochází?


Pokud ušetříte jen pár stovek měsíčně, příliš neriskujte. Ostatně, ani na stavebním spoření není nic špatného. Jestliže jste naopak každý měsíc pohodlně v plusu a do investici půjde jen část přebytku, můžete se v investování trochu odvázat.
Záleží i na zdroji vašeho příjmu. Čím stabilnější zaměstnání, tím víc si můžete dovolit riskovat. Ale třeba manažer ve stavební firmě, která je citlivá na hospodářský cyklus, musí být při investicích do akcií o něco opatrnější.


4. Kde všude máte peníze?


Investičnímu poradci dejte kompletní informace o své majetkové situaci. Dvě zapomenuté akcie z kuponové privatizace z vás protřelého investora neudělají. Celková výše a složení vašeho majetku ale výrazně ovlivňují vhodné složení portfolia.
Pokud si spoříte v penzijním připojištění, můžete jej doplnit pravidelnou investicí do akciového fondu. Obdobně v případě jednorázových investic. Pokud máte rezervy v bance a navrch třeba vlastní nemovitost, můžete si dovolit dynamičtější investice než ten, kdo má jen něco málo na stavebním spoření. Stres z kolísání trhů by mělo zmírnit vědomí, že jde jen o část celkového majetku.


5. Máte dluhy?


Pokud jste bez závazků, můžete s větším klidem investovat dynamicky. Když vám veškeré volné peníze sežere splátka hypotéky, držte se při zemi. Je třeba vzít v úvahu jakékoli okolnosti, které by mohly vést k tomu, že nedodržíte původně stanovený investiční horizont, například i závazky a rizika z podnikání, rodinnou situaci apod.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Text nevyjadřuje názor redakce