„Čím dál více lidí chce uložit své peníze do něčeho, co je krásné a zároveň to slibuje zvyšující se hodnotu. Naše mince a medaile mají mnoho podob. Zákazníci je kupují pro radost do svých sbírek, jako zajímavou investici nebo jako dárek pro své blízké,“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Dodává, že nákup takové mince není nic složitého, jde to po internetu i v kamenném obchodě. „V případě, že po něčem takovém zatoužíte, je potřeba pečlivě volit obchodníka, u kterého budete nakupovat Důvěra je v naší branži na prvním místě.“ 

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou je místem, kde se vyrábějí oběžné mince od jedné koruny výše. Její výrobky jsou tak všude, kde se hraje mariáš, kde se kupuje zmrzlina či kde se škrábe penězi o automat na kávu. Znají je prakticky všichni Češi. Povědomí o pamětních a investičních mincích a medailích však zdaleka není takové. O to jsou zajímavější.  

Omezený náklad jako měřítko úspěchu 

Mince se na našem území razí již přes tisíc let a i jejich sbírání má u nás velmi silnou tradici. Největší zásluhu na tom má patrně doba Rakouska-Uherska. V Jablonci nad Nisou na tuto tradici navázali v roce 1993. Od té doby razí pamětní mince pro Českou národní banku i vlastní řadu pamětních mincí a medailí. „Mezi sběrateli jsou populární historické osobnosti, moderní dějiny i někteří současníci,“ uvádí Jokl. Základem sběratelské hodnoty je obsah drahého kovu, umělecké zpracování a omezený náklad. „Jakmile cokoliv zmizí z pultů prodejen, cena jde automaticky nahoru,“ doplnil Jokl.Stalo se tak například u pamětní medaile Václava Havla vydané v roce 2012, jejíž cena během několika měsíců vyskočila o 20 %, nebo u pamětních mincí vydaných v letech 2015 a 2016 na počest československým letcům druhé světové války. Ty se momentálně na sekundárním trhu obchodují o 50 % výše, než byla emisní cena. Na úspěšné pamětní medaile Václava Havla navázala Mincovna v loňském roce emisí zlatých a stříbrných sad medailí k jeho nedožitým osmdesátinám.

Nová ryze investiční mince

K nejznámějším zahraničním mincím patří například Americký orel, Australský klokan nebo Vídeňský filharmonik.  Mezi tuto vybranou společnost přichází Česká mincovna s novou ryze investiční mincí Český lev. Investoři u České mincovny dosud ve velkém kupovali zahraniční mince se zahraniční symbolikou. „Jsme toho názoru, že když mohou investoři kupovat zahraniční mince se zahraniční symbolikou, proč by nemohli kupovat mince se symbolikou českou, s českým lvem. Nota bene, když u nás umíme razit mince ve srovnatelné kvalitě i ceně,“ uvádí Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny. Lev bude k mání v několika variantách – aktuálně zejména ve zlatě o hmotnosti pěti a deseti uncí a v provedení o jednom kilogramu.  Ve stříbře je pak v nabídce „desetiuncovka“ a během několika týdnů přibude mince vážící celý kilogram. Během prázdnin pak Mincovna uvede další varianty o hmotnosti jedné unce a menší. Sebevědomí Lvu nechybí, pětiuncová zlatka zmizela z pultů během tří týdnů.

Tradice, která se vrací

O tom, že zlato a stříbro jsou výhodnou investicí, je přesvědčeno čím dál více rodičů a prarodičů. České mincovně to potvrzuje rostoucí zájem o její tradiční produkt, kterým je dukát k narození dítěte.„Byli jsme překvapeni zájmem veřejnosti o tento typ dárku. Dostali jsme mnoho pozitivních ohlasů od lidí, kteří ke sbírání mincí doposud neměli silný vztah,“ uvádí Jokl. Zákazníkům se podle něj líbí propojení tradice a potenciálu zhodnocení. „Jednoduše je to dárek, který nikdo neodmítne.“ 

Podobná tradice byla známa už v renesanci. Například Rožmberkové dávali svým dětem do kolébky ozdobný zlatý knoflík, který postupně nahradily zlaté a stříbrné mince. Za první republiky úlohu dárku pro miminko přejaly Svatováclavské dukáty, pak však tato krásná tradice usnula. Až po roce 1993 na ni opět navázala Česká mincovna, která v současnosti nabízí zlaté dukáty, dostupnější stříbrné tolary i ročníkové sady mincí. Dukáty i tolary mohou získat také velkou citovou hodnotu – v Mincovně je můžete nechat opatřit vyrytým osobním věnováním na rubové straně.

Text nevyjadřuje názor redakce