Webové a mobilní obchodní aplikace zprostředkovávají přístup na vybrané burzy – české i světové – v reálném čase. Provádění transakcí oběma směry je tedy v současnosti doslova záležitostí sekund. Uživatel pracuje v jednom přehledném rozhraní, kde může sledovat výkonnost svého portfolia napříč trhy a má k dispozici historii svých transakcí, přehled poplatků a další informace. V některých platformách mají investoři k dispozici i nástroje pro technickou a fundamentální analýzu.

Přestože on-line služby vypadají na první pohled z hlediska technických parametrů leckdy podobně, je nutné mezi nabídkami vybírat důkladně, neboť ve skutečnosti mezi nimi existují značné rozdíly, a to nejčastěji v poplatcích za realizaci jednotlivých obchodních transakcí. Výše poplatku účtovaného různými zprostředkovateli se totiž může lišit trojnásobně, pětinásobně, ale dokonce i pětadvacetinásobně. Proč si tedy nechat ukrajovat z potenciálního výnosu (nebo dále prohlubovat ztrátu)?

On-line obchodní platformy, případně i mobilní aplikace nabízí některé banky, investiční domy i specializovaní digitální brokeři. Reálné rozdíly v poplatcích za obchodní transakce si můžeme ilustrovat na několika konkrétních příkladech. Do srovnání jsme zvolili pět v tuzemsku dostupných platforem: Web Trader (Patria Finance), LYNX, e-Broker (Fio banka), SaxoTrader (Saxo Bank) a Webtrader (Degiro).

Společnost Patria Finance, založená v roce 1994 jako první investiční banka v České republice, je členem skupiny KBC Group, která vlastní i Československou obchodní banku.

Společnost LYNX založili v polovině roku 2006 investoři Jeroen Kramer a Rogier Groen s cílem postupně měnit evropský trh s online investováním.

Fio banka je ryze česká banka s více než sedmdesáti pobočkami zaměřená na poskytování běžných bankovních služeb bez poplatků a investice do cenných papírů.

Saxo Group je globální on-line investiční banka se sídlem v Kodani, která provozuje finanční centra po celém světě. Na trh vstoupila v roce 1992 a stala se jednou z nejvýznamnějších dánských investičních institucí.

Původem nizozemská společnost Degiro, založená v roce 2008, poskytuje své služby v 18 evropských zemích a její on-line investiční platforma je k dispozici všem typům investorů. Svoji odlišnost staví na minimalizaci vlastních personálních nákladů, a tedy i poplatků za služby. www.degiro.cz

Ve srovnání vidíme, že ačkoliv ceny za jednotlivé transakce se mou lišit i 26násobně (nákup akcií Google – 14 Kč u Degiro vs. 368 Kč u Saxo Bank), rozpětí poplatků v součtu za celý balík transakcí není tak závratné. Přesto 4,3násobný rozdíl mezi tím, co náš pomyslný investor zaplatí u nejlevnější platformy Degiro Webtrader, a tím, co zaplatí u služby Patria Finance Web Trader, stojí nepochybně za zvážení.

tabulka1

tabulka2

* Poplatky účtované v eurech, přepočteno kurzem 26,5 Kč/€ (ČNB 19. 5. 2017)

** Poplatky účtované v eurech, přepočteno kurzem 23,71 Kč/$ (ČNB 19. 5. 2017) 

 

Text nevyjadřuje názor redakce