Češi stále častěji ukládají svá dlouhodobá aktiva do šperků. Vracíme se tak k prvorepublikové tradici a znovu se učíme chovat jako správní investoři. Jedno ze základních pravidel investování říká, že třetinu portfolia bychom měli uložit do jisté dlouhodobé investice a držet ji ve fyzické podobě, která by měla být lehce přenositelná. Tyto podmínky nejefektivněji splňují rodinné investiční šperky, které jsou ve vyspělých zemích běžnou součástí rodinného majetku.

Diamanty i kameny výrazných barev

Nejčastěji nakupovanými šperky z důvodu investice bývá sada klenotů (prsten, náhrdelník a náušnice). Každý z těchto šperků by měl mít alespoň jeden velký kvalitní kámen. Zhruba v 70 % případů jsou prodávány investiční šperky z bílého zlata s diamanty. Výjimkou ale nejsou ani barevné drahokamy jako třeba smaragdy, rubíny, safíry, tanzanity nebo paraíba turmalíny. Tyto kameny mohou být v případě výjimečných kvalit a velikostí hodnotnější než diamanty. Takto unikátní kusy zhodnocují dokonce ještě rychleji než diamanty. Například smaragdy špičkové kvality o váze nad 1 karát zhodnotily za posledních pět let zhruba o 160 %.

Investiční šperky jsou bezpečnou dlouhodobou investicí díky kvalitním vzácným drahokamům. Brilianty, které jsou do těchto klenotů zasazovány nejčastěji, jsou nezávislé na cenových poklesech akcií, nemovitostí, ropy i přeceňovaného zlata. Diamanty velmi dobře obstály i během poslední světové ekonomické krize. Jejich cena během paniky na finančních trzích dokonce nebývale rostla. „Hodnotu investičních šperků neutváří pouze ceny surovin, ale také precizní zpracování a jedinečný nadčasový design. Pořízení investičních klenotů je podobné jako nákup významných uměleckých děl. Navíc si je můžete vzít na ples či jinou společensky významnou událost,” uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

ALO diamonds, Private Client Services
M/+ 420 733 675 181, E/private@alo.cz

Text nevyjadřuje názor redakce