Většina lidí žije v domnění, že nehody jsou něčím nevyhnutelným, zatímco hasiči tvrdí, že skoro každé se dá předejít. Je proto důležité, abyste při jakékoliv manipulaci s ohněm byli obezřetní a uvědomovali si možná nebezpečí, která na vás doma číhají. Mezi nejrizikovější aktivity, jež mají za následek požár, patří vaření, topení, kouření cigaret, pálení aromatických svíček a v neposlední řadě špatná manipulace s elektřinou. Podívejte se proto na následující tipy, které vám pomohou snížit rizikové faktory a urychlit vaši reakci v případě požáru.

Otevřený oheň
Dbejte zvýšené opatrnosti, pokud manipulujete s otevřeným ohněm. Svíčkou počínaje a topením v krbu či vařením na plynovém sporáku konče.

Poznejte svůj domov dokonale
Mějte dokonalý přehled o tom, kde se nachází klíčové jističe a zdroje. Pokud se něco přihodí, budete schopni je co nejrychleji shodit či vypnout přívod elektřiny a plynu.

Dejte na odborníky
Veškeré elektrické spotřebiče instalujte pouze podle návodu od výrobce. Plynové raději nechte zkušeným odborníkům, na které se obraťte i pro jejich pravidelnou revizi.

Zásuvky a kabely
Roztřepené a polámané kabely nejen neplní svou funkci, ale ještě z nich může snadno vyskočit jiskra a zažehnout požár. Stejným způsobem se vám může odvděčit rozbitá zásuvka, která visí na jednom šroubku, přehřívá se či vydává chrčivý zvuk. Obojí znamená skrytou hrozbu, která jen čeká na příležitost. Kabely vyměňte za nové a na opravu zásuvek raději zavolejte elektrikáře.

Kominík není jen pro štěstí
Nechte si pravidelně zrevidovat a pročistit komín. Bude vás to stát jen pár korun a minut, ale můžete díky tomu předejít velkým problémům i pokutám od pojišťovny.

Nouzová telefonní čísla
Uložte si do telefonu všechna důležitá nouzová čísla. Může se snadno stát, že si je ve stresové situaci nevybavíte. K běžně známým číslům na hasiče, záchrannou službu či policii přidejte i kontakt na plynařskou, vodařskou i elektrikářskou pohotovost.

Nainstalujte si hlásiče
Nezbytný je detektor kouře. Zejména v noci jsou vaše smysly oslabeny, tím je zpomalena i vaše reakční doba a prostor dostává požár, který se může snadno šířit. Spolehlivý hlásič rozpozná širokou škálu typů kouře a ve vteřině jeho přítomnost hlasitě oznámí. Životně důležitý je i detektor oxidu uhelnatého, který je s požárem těsně spjatý. Tento plyn bez barvy a zápachu vzniká nedokonalým spalováním paliva (kromě požáru se tak děje třeba i v plynových kamnech, karmě či krbu) a naše smysly ho nedokážou rozpoznat. Přezdívá se mu tichý zabiják, protože v závislosti na jeho koncentraci může otrava nastat i za pár vteřin.

Tato problematika není lhostejná ani dodavatelům energií, např. v innogy si ji vzali opravdu k srdci. „Chtěli jsme upozornit na problematiku požárů a výskytu oxidu uhelnatého v domácnostech a zároveň nabídnout našim klientům účinné řešení. To spočívá v instalaci obou detektorů. Od innogy, dříve RWE, si je můžete pronajmout již od 20 Kč měsíčně. Vyhnete se tak vyšším pořizovacím nákladům a za pár korun získáte jistotu, že vás žádné nebezpečí nepřekvapí,“ popisuje nabídku Kateřina Macková, produktová manažerka innogy. A připomíná, že více informací najdete na pronajemdetektoru.cz nebo na lince 800 67 67 67.

Text nevyjadřuje názor redakce