Příkladem školy, která pro lepší uplatnění svých absolventů, zařazuje povinně praxi do studia je Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE), patřící do sítě veřejných vysokých škol. Přímo do osnov posledních ročníků je zahrnut v Česku nadstandardní jeden semestr odborné praxe a spolupráce s vybranými firmami podle studijních oborů je rysem celého studia. První kontakt s praxí a řada týdnů odpracovaných v provozech nebo kancelářích pak zvyšuje šance absolventů při hledání prvního zaměstnání. Stejně jako při dalším studiu, když se pro něj rozhodnou.

L kola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Pro nás to znamená projednat a uzavřít s firmami stovky rámcových dohod, protože když student přijde na dlouhodobou praxi, musí být už dopředu jasné, co bude dělat, s kým spolupracovat a kdo mu bude nápomocen radou,“ říká Ludmila Opekarová, prorektorka VŠTE pro praxi a vnější vztahy.

Škola má nyní uzavřeno téměř tisíc rámcových dohod o praxích a ročně na ně vysílá zhruba 900 studentů. Nejvíc do ekonomických a stavebních oborů, které byly akreditovány už se založením VŠTE před osmi lety. S těmi novými ale roste zájem o studenty z oboru dopravy, logistiky a strojírenství.

„Teorie a vysoká odbornost jsou základem, první kontakt s praxí pak nespornou výhodou. Je to vstupenka na trh práce,“ říká rektor Marek Vochozka.

To potvrzuje i Věra Vrchotová, ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů Motor Jikov Group. „Studenti se seznamují s naším prostředím a po absolvování školy jsou připraveni se plynule zařadit do pracovního procesu. Výrazně se tím zkracuje čas jejich adaptace a s ním spojené náklady. A protože odbornou povinnou praxí jich u nás projde víc, než potřebujeme každoročně přijmout, ovlivňujeme pozitivně i trh práce, neboť se na něj dostávají absolventi s odbornou praxí v technickém oboru. Tedy absolventi, po kterých je poptávka,“ říká Věra Vrchotová. Českobudějovický holding proto vedle dvou výcvikových středisek pro učně a žáky středních technických škol zřídil také šest „studentských pracovišť“ se špičkovým vybavením pro studenty vysokých technických škol.

stroj


Seznam firem, v nichž studenti VŠTE působí, je dlouhý a jde napříč jednotlivými obory. Základním pilířem jsou ale výrobní, stavební nebo obchodní společnosti, sdružené v Profesní radě VŠTE. Kromě skupiny Motor Jikov Group jde například o Jihostroj Velešín, Steinbauer Lechner, Swietelsky, agenturu Sophia nebo Jihočeskou hospodářskou komoru.

„Doba se mění a dnešní studenti chtějí přijít na trh práce připraveni, a proto i sami během studia hledají možnosti, jak se do praktického profesního života zapojit. My se jim, díky zaměření a systémovým přístupem k odborné praxi, snažíme tuto cestu co nejvíc přiblížit. Pak už záleží na každém, jak se reálnému životu přizpůsobí a jak tuto možnost, kterou mu škola dává, využije,“ říká Ludmila Opekarová.

Za poslední čtyři roky VŠTE počet studentů zvýšila z několika stovek na současné čtyři tisíce a akreditovala zcela nové obory. Díky tomu do Českých Budějovic přišla řada renomovaných docentů a profesorů, kteří spolu s těmi, kdo zde už působili, vytvořili silné akademické zázemí. O atmosféře na škole pak nejlépe svědčí titul Fakulta roku, který jí udělili sami studenti v kategorii technických vysokých škol a zařadili ji tak na první místo z 33 hodnocených škol a fakult. Na všechny obory je možné si ještě podat elektronickou přihlášku do 15. července.

LlA ci

Text nevyjadřuje názor redakce