Hlasově a s obrazem
Ačkoliv jsou za nejvýhodnější komunikační nástroj považována osobní setkání, mají i svá negativa. Naštěstí stejně jako se vyvíjí teorie komunikace, dochází k inovacím i v oblasti technologií a organizace dnes mají k dispozici pokročilé videokonference. Tedy taková řešení, která umožňují komunikovat vzdáleně, a to při zachování výhod osobních jednání včetně podpory neverbálních prvků.

Globální komunikace znamená globální příležitosti
V důsledku rostoucí globalizace jsou firmy nuceny řešit geograficky vzdálenou komunikaci a zároveň získat maximální osobní prožitek. Své o tom ví v inovativním centru jedné z největších farmaceutických firem na světě, společnost MSD. Na zkušenosti s videokonferenčními technologiemi i využívání video obsahu pro interní komunikaci jsme se zeptali Ireny Prášilové, Business Operations Director a Josefa Holého, Associate Director, Digital Products and Solutions z MSD IT Global Innovation Center v Praze.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sledujte inspirativní příklady využití technologií pro vizuální komunikaci a spolupráci ve společnostech Kofola, Nestlé a Tescoma na stránkách ToBudeteKoukat.ihned.cz.
Mediálním partnerem projektu je vydavatelství Economia, a.s.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co vás k myšlence využívat videokonference přivedlo?
Irena Prášilová: Jsme velká nadnárodní korporace s historií spadající až do druhé poloviny 17. století, s celosvětovou působností a se třemi inovativními IT centry v Praze, New Jersey a Singapuru. Z naší podstaty tak využíváme nejmodernější technologické novinky jak pro vývoj nových směrů IT ve zdravotnictví, tak i pro naší vzájemnou komunikaci a koordinaci. Videokonference, včetně technologií pro sdílení video obsahu na displejích rozmístěných ve firmě, byly již od počátku zahrnuty v architektonickém návrhu a bylo s nimi počítáno při výstavbě našeho technologického hubu v Praze. Naše budova byla agenturou CzechInvest a Sdružením pro zahraniční investice - AFI oceněna jako investorský projekt roku 2014 v kategorii IT a sdílené služby.

Jak dnes tyto technologie používáte?
Josef Holý: Pro schůzky všech různých typů, od operativních až po ty na strategické úrovni. Videokonference jsou dostupné napříč celou firmou, ve všech patrech a pro všechny týmy. Jednání jsou totiž velmi důležitá a dosavadní praxe prokázala, že využití neverbálních prvků jednoznačně zvyšuje jejich úspěšnost. Bez ohledu na to, zda jde o osobní setkání nebo vzdálená jednání za využití moderních technologií.

Tím zásadním je tedy vizuální komunikace?
Josef Holý: Jednoznačně ano. Když se strany vidí, má to kladný vliv jak na pocit důvěry, tak i na míru vzájemného porozumění. Řešíme třeba nějaký složitý problém a stane se, že při využití telefonu nebo mailu se dostaneme do slepé uličky. Pak stačí operativně zahájit videokonferenci a vše podstatné si vyříkat z očí do očí. Doslova. Můžeme se bavit o tom, že neverbální komunikace je někdy důležitá více, někdy méně, ale důležitá je vždy. Zásadní jsou pro nás videokonference v testovacích místnostech, kde můžeme vidět tyto neverbální reakce na vyvíjené aplikace.

Co vám videokonference přinesly?
Irena Prášilová: Vedle podstatně větší efektivity a pružnosti také zásadní úspory času i nákladů. Zaměstnanci mohou velmi dobře vyvážit své pracovní a soukromé životy. Díky všeobecnému využívání se tyto výhody prolínají celou naší firmou, všemi odděleními i všemi týmy. Navíc využíváme řadu opravdu progresivních prvků, jako jsou tzv. virtuální water coolery, u kterých se můžeme zastavit a popovídat si s kolegy u obdobného virtuálního automatu na druhém konci světa. Neformálně, rychle, operativně. Často mám pocit, že již nyní žijeme v budoucnosti.

Využíváte vizuální technologie i v rámci interní komunikace?
Irena Prášilová: Ano, implementovali jsme řešení Digital Media Signage od společnosti Dimension Data, které nám prostřednictvím velkoplošných obrazovek umožňuje efektivně předávat informace napříč celou organizací a všem zaměstnancům. A to velmi přirozeně. Výhodou je, že můžeme využívat různé audiovizuální prvky, od němých animací až po opravdu efektní videa prezentující výsledky práce jednotlivých týmů. Přemýšlíme i nad tím, kdy je lidský mozek schopen přijímat více informací a kdy naopak by to bylo rušivé. Frekvenci a délku spotů tak upravujeme podle aktuálního času, a střídáme i různé barevnosti. Výsledkem je větší informovanost i sounáležitost zaměstnanců s naší firmou.

Děkujeme vám za rozhovor.

Další zkušenosti firem jsou na ToBudeteKoukat.ihned.cz.

autor: Dimension Data

Text nevyjadřuje názor redakce