Ve 20. letech minulého století proběhla v Německu hyperinflace. Tehdejší kupní sila peněz byla natolik nízká, že německá měna byla levnější, než dříví. Zoufalost situace vystihoval už jen fakt, že zaměstnanci museli chodit do práce s kufry, aby pobrali obrovské množství bezcenných peněz. V současnosti taková situace naštěstí nehrozí. Nicméně i 2% inflace podle inflačního cíle ČNB znamená během deseti let znehodnocení kapitálu o 22 % a během dvaceti let dokonce skoro o 50 %. Je tedy namístě investovat i v dnešní době, kdy žádna hyperinflace nehrozí. Jaké jsou tedy nejpopulárnější nízkorizikové způsoby zhodnocení investic v současnosti?


1. Nemovitosti
Ceny nemovitostí se v České republice zvyšují díky poklesu úrokových sazeb. Výhody investic do nemovitostí jsou zřejmé. Nemovitost můžete pronajmout, jedná se o relativně bezpečné uložení finančních prostředků, výnos je vyšší než při spoření. Nicméně tato investice má i svá negativa. Velkým mýtem je úvaha, že cena nemovitosti neustále roste. O tom se přesvědčili američtí majitelé nemovitostí při hypoteční a následně finanční krizi z roku 2007, kdy ceny nemovitostí klesly o více než 50%. Někteří mohou namítat, že v současnosti ceny nemovitostí dostihly dna a budou již pouze stoupat, ovšem jak bylo uvedeno výše mezi cenou nemovitosti a úrokovou mírou je inverzní vztah. Současné nízké úrokové sazby již nemají kam klesat a budou pouze stoupat. Růst úrokové míry znamená pokles ceny nemovitostí.

2. Zlato
Zlato a investice do drahých kovů patří k nejstarším investicím. Zlato je vhodná investice v dobách vysokých úrokových měr a finančních krizí. Avšak klesající poptávka po zlatě v Číně a růst výnosnosti cenných papírů hrají v krátkodobém i střednědobém horizontu spíše proti zlatu.

3. Cenné papíry
Poslední významnou investiční metodou je alokace peněžních prostředků do cenných papírů. Není potřeba ohromných částek. Stáčí i sto tisíc korun. Řeč jde především o investicích do akcií a dluhopisů. Akcie je cenný papír zajišťující svému majiteli právo podílet se na řízení společnosti a získávat podíl na zisku – dividendu. Výplata dividendy závisí na finančním postavení společnosti a akcionář může čekat i léta na svou dividendu. Navíc pro získání rozhodujícího vlivu v akciové společnosti jsou potřeba investice v řádu nejméně desítek milionů korun v závislosti na velikosti společnosti a dalších faktorech.

Dluhopis je cenný papír na řad, s nímž je spojeno právo na splacení dlužné částky a vyplacení předem stanovených výnosů. Hlavní výhodou dluhopisu na rozdíl od akcie je to, že investor dostane vždy předem stanovený úrok 12% nezávisle od toho, zda emitent vygeneroval zisk či nikoliv. Klient může získávat zisk v podobě zálohy i před dobou splatností dluhopisu. V případě úpadku emitenta má majitel dluhopisu přednostní právo na výplatu před majitelem akcií. Očekávaný růst úrokových měr povede ke zvýšení výnosů z dluhopisů, zatímco ceny akcií budou klesat. Odborníkem na získání těchto prémiových dluhopisů je společnost
E.P.C. Management
, který se stane vaším exklusivním partnerem v oblasti investic.

Text nevyjadřuje názor redakce