Podle schválené podoby reformy zůstane ve třetím pilíři zachována státní podpora, daňové úlevy i možnost získat příspevky od zaměstnavatele. Pokud však lidé vstoupí do systému doplňkového penzijního spoření, jak se bude nově třetí pilíř nazývat, až po startu penzijní reformy, tedy po 1. lednu 2013, nezískají již garanci nezáporného zhodnocení prostředků tak, jak je tomu u současného penzijního připojištení. Také možnost vybrat si až polovinu naspořených prostředků již po 15 letech spoření zůstane zachována pouze v transformovaných fondech, tedy pro účastníky, kteří si uzavřou penzijní připojištení do konce listopadu 2012.

Jak se svými úsporami na penzi nejlépe naložit, Vám odpoví Pavel Jirák, výkonný ředitel Penzijního fondu Komerční banky

 

Ptejte se na všechno, co Vás o penzijním připojištění zajímá, v on-line rozhovoru níže.

Upozornění: Dotazy čtenářů zviditelňuje redakce se zpožděním. Děkujeme za pochopení

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Marek
Půjde i nadale odecitat penzijni sporeni z dani?
Dobrý den, ano, i nadále půjde snížit základ pro výpočet daně z příjmu o příspěvky zaplacené na penzijní připojištění (resp. doplňkové penzijní spoření). Změní se stanovené limity - zatímco dnes je optimální pro snížení daní naspořit 18 tisíc korun ročně, od roku 2013 to bude 24 tisíc korun ročně.
Pavel Jirák
plátce daní
Budete spravovat penzijní fondy stejným způsobem, jak jste nakupovali řecké dluhopisy? Hlavně že máte jisté poplatky za správu a možnost "investovat" cizí peníze do dluhopisů a akcií, kterých se někdo bude potřebovat zbavit. A je úplně jedno jaký penzijní fond to bude. Můžete uvést prosím jeden penzijní fond který bude pojištěn proti krachu/ztrátě hodnoty/inflaci?
Dobrý den, naši prioritou je a bude bezpečné investování prostředků našich účastníků. V každém roce našeho působení na trhu jsme prostředky našich účastníků zhodnotili, v průměru nad úrovní inflace. . Rovněž si dovolím poznamenat, že v systému penzijního připojištění nepřišel žádný z klientů za celou dobu existence systému o žádné úspory na penzi. Penzijní fondy musí v současné době ze zákona zajistit každoroční nezáporné zhodnocení prostředků účastníků. Pokud by penzijní fond hospodařil se ztrátou, je penzijní fond povinen tuto ztrátu uhradit z rezervního fondu, případně by ji uhradil akcionář fondu (v našem případě Komerční banka). Také jeho stabilita a finanční síla by měly být návodem, jak správný penzijní fond vybírat. Pokud po 1.1.2013 zůstanete v transformovaném fondu, zůstávají Vám zachována všechna práva, včetně garance nezáporného zhodnocení prostředků. Zároveň ale ze zákona dochází od 1.1.2013 k oddělení majetku účastníků od majetku akcionářů fondů a tudíž i při případné insolvenci či konkurzu penzijní společnosti zůstanou prostředky účastníků v příslušném fondu nedotčeny Mohu vás také ujistit, že Penzijní fond Komerční banky nemá v dluhopisech vydaných vládou Řecka investovány žádné prostředky a nikdy do těchto dluhopisů neinvestoval. Investiční portfolio fondu bylo k 31.12.2011 tvořeno z 81 % velmi bezpečnými dluhopisy, zastoupenými největší měrou českými státními dluhopisy, zbylých 19 % tvořil finanční majetek v podobě bankovních vkladů.
Pavel Jirák
zvědavka
Dobrý den, můžu se skutečně spolehnout na to, že mi peníze vydělají více v novém fondu než u stávajícího penzijního fondu? Děkuji K.
Dobrý den, podobnou garanci bohužel pravděpodobně nezískáte. Pokud však již máte uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění nebo ji do konce listopadu uzavřete, můžete se od 1. ledna 2013 svobodně rozhodnout, zda budete dále spořit za současných podmínek, nebo zda přesunete spoření do některého z nově vzniklých fondů s různými rizikovými profily. Současné podmínky dávají garanci nezáporného zhodnocení, nové fondy zase nabídnou díky různým investičním profilům možnost lepšího zhodnocení. Posouzení obou variant je však individuální a přesahuje rámec jednoduché odpovědí na webu.
Pavel Jirák
Aneta Nová
Pěkný den, proč se domníváte, že je lepší vkládat peníze do penzijního připojištění a ne na spořící účty, či termínované účty. V čem je pro mě výhoda?? Děkuji Aneta Nová
Dobrý den, jedná se o rozdílné produkty. Penzijní připojištění je produktem dlouhodobého spoření na důchod, spořící účty či termínované vklady se většinou uzavírají na krátké či střední období. Při porovnání těchto produktů je nutné vzít do úvahu všechny výhody, které jsou s penzijním připojištěním spojeny. Jedná se zejména o státní příspěvky, možnost příspěvků zaměstnavatele a daňové výhody. Zhodnocení prostředků účastníků v penzijním připojištění je i díky těmto výhodám daleko vyšší než u termínovaných vkladů či spořících účtů s nejvyššími sazbami..
Pavel Jirák
Jana Fialová
Dobrý den, pokud si začnu spořit na penzi v době studií a pak například v době mateřské dovolené nebudu mít šanci si toto spoření platit, je možné jej na určitou dobu vynechat a neplatit? Pokud ano, jaký to bude mít dopad na mé spoření - vyplácená částka se mi pak sníží? Děkuji Fialová
Dobrý den, placení příspěvků na penzijní připojištění je možné přerušit, nebo je možné operativně výši placených příspěvků snížit. Podobné rozhodnutí bude mít vliv pouze na výši připsaných státních příspěvků nebo možnost uplatnit daňové úlevy, jakýkoli jiný postih ze strany penzijního fondu Vám samozřejmě nehrozí.
Pavel Jirák
Alena Šobrová
Dobrý den, začla jsem si před rokem spořit v rámci penzijního pojištění. Je možné si naspořenou čásktu po nějaké době jednorázově vybrat a využít na jiné účely (tedy funguje to jako stavební spoření a nepřijdu o příspěvky, případně kdy) anebo od kdy získám první vyplácenou částku? Až budu v důchodu? Věk odchodu do důchodu je teď vcelku nejistý pro nás mladé. Nebo je to po nějakém konkrétním věku? Děkuji za odpovědi, Šobrová
Dobrý den, v současném systému penzijního připojištění můžete po 15 letech spoření vybrat až polovinu naspořené částky, pokud máte sjednanou tzv. výsluhovou penzi. V nových fondech, do kterých budou noví účastníci vstupovat po 1. lednu 2013, to již možné nebude a naspořené prostředky získáte až po dovršení věkové hranice 60 let. I to je jeden z důvodů, proč vstoupit do stávajícího systému penzijního připojištění již nyní: po 1. lednu 2013 se budete moci svobodně rozhodnout, zda v něm budete chtít zůstat a například využít výhody možnosti čerpání výsluhové penze, nebo zda převedete spoření do některého z nových fondů s různými investičními profily.
Pavel Jirák
Milan N.
Dobry den, je mi 30 let, sporim u vas cca 5 let. Za jakych podminek si muzu v prubehu nasledujicich 3 let nasporene prostredky vybrat (nebo alespon cast)? dekuji MN
Dobrý den. Veškeré naspořené prostředky můžete vybrat kdykoliv po 1 roce, ale pouze ve formě tzv. odbytného, tj. bez státních příspěvků, které penzijní fond musí vrátit do státního rozpočtu. Nárok na výběr všech prostředků včetně státních vzniká účastníkům po dovršení 60 let při současném spoření minimálně 60 měsíců. V současném systému penzijního připojištění můžete po 15 letech spoření vybrat až polovinu naspořené částky, pokud máte sjednanou tzv. výsluhovou penzi.
Pavel Jirák
Jarda
Dobrý den, jako podle Vás má relevanci, že tolerance neefektivní správy, výběru a použití fondů průběžného důchodového financování, při zavádění a nebo neodstraňování parametrických chyb, jsou prostředky k dosažení tučných zisků správců dodatných, dobrovolných "pilířů" financování důchodového zabezpečení občanů? Děkuji Vám za odpověď.
Text nevyjadřuje názor redakce