Smutnou skutečnostní bohužel je, že většina dětí a dospívajících považuje stahování hudby, filmů či právě softwaru za normální nebo dokonce „cool“. Vždyť to vlastně nikomu neškodí, majitelé o nic nepřijdou.

V průzkumu projektu Software nekradu se dokonce 18 procent dětí a mladých lidí ve věku od 10 do 20 let k používání nějakého kradeného softwaru otevřeně přiznalo!

Jenže nesprávné vnímání možností nakládání se sofwarem a právní realita jsou dvě zcela odlišné věci. Z právního pohledu je situace mnohem závažnější, než se na první pohled zdá. Nelegální stažení komerčního softwaru, jeho používání či sdílení jsou v Česku ve většině případů trestné. Za činy svých dětí přitom zodpovídají rodiče, kteří ve většině případů ani netuší, co jejich dítě na počítači skutečně dělá.

V praxi tak můžete jednou zažít stejný šok, který si prožili rodiče jednoho patnáctiletého školáka. Jeden den se u nich zastavila policie a oznámila jim, že jejich syn je počítačový pirát a způsobil škodu přes 100 tisíc korun, kterou budou muset zaplatit. Že jejich syn prodává na internetu nelegální software, přitom vůbec netušili. A nevěděl o tom ani on sám - pirát. 

Proto jestli nechcete, aby policie třeba už za pár dní zazvonila i u vás, je lepší, než zavírat před možnými problémy oči, vzít iniciativu do vlastních rukou a dětem vysvětlit, co je správné a co ne.

Udělat to můžete hned TEĎ. Potřebné informace získáte na webu www.softwarenekradu.cz. Na Facebooku http://www.facebook.com/softwarenekradu se zase můžete zasmát reklamě, která se na problém kopírování softwaru snažila upozornit už před dvaceti lety, nebo zjistit od ostatních jejich zkušenosti či příběhy z reálného života.

Text nevyjadřuje názor redakce