Shrňme si poslední kroky předních centrálních bank. ECB na podzim snížila úrokové sazby z 1,5% na 1% a ve dvou neomezených tendrech rozdělila mezi evropské banky na tři roky půjčky za více než jeden bilion euro. Bank of England rozhodla na podzim o nalití 75 mld. liber do ekonomiky prostřednictvím kvantitativního uvolňování (nákupu dluhopisů za nově vytvořenou bankovní likviditu) a v únoru tento objem navýšila o dalších 50 mld. liber. Obdobně rozhodla v polovině února také Bank of Japan, která nakoupí státní dluhopisy za 10 bilionů jenů, tedy přibližně za 100 miliard euro.

O něco méně agresivní jsou další centrální banky, ale i jejich politiku lze považovat za velmi uvolněnou. Například americký FED prodloužil období nulových úrokových sazeb z poloviny roku 2013 na konec roku 2014. Čínská centrální banka snižuje bankám povinné minimální rezervy, aby z vkladů mohly půjčovat více, a švýcarská centrální banka čas od času intervenuje na devizovém trhu na oslabení franku tak, že již stačila nafouknout své devizové rezervy do výše 45 % hrubého domácího produktu Švýcarska. V důsledku těchto kroků bilanční suma centrálních bank stabilně nabobtnává. Česká národní banka zatím k podobným krokům nepřistoupila. I ta však drží úrokové sazby od poloviny roku 2010 na rekordně nízkých úrovních a jejich výraznějšímu růstu zatím nic nenasvědčuje.

 

Objem aktiv předních světových centrálních bank (v mil. USD)

Objem aktiv předních světových centrálních bank (v mil. USD)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čím větší jsou rozvahy centrálních bank, tím více peněz koluje po finančním systému. Ačkoli většina z nich zůstává na rezervních účtech v centrálních bankách a přímo do ekonomiky neputuje, i přesto přetlak peněz tlačí úročení prudce dolů. Stačí se podívat na tříměsíční evropskou mezibankovní sazbu EURIBOR, která od prvního prosincového tendru ECB klesla o necelých 50 bodů. V tomto prostředí, kdy klesá bezriziková složka úročení, se vytváří postupný tlak na pokles úročení vkladů v celém vyspělém světě.

 

Vývoj tříměsíční mezibankovní sazby EURIBOR

Vývoj tříměsíční mezibankovní sazby EURIBOR 

 

 

 

 

 

 

 

 

X-Trade Brokers jde ale proti tomuto trendu a zhodnocení na svých účtech zvyšuje! Na VIP účtech v X-Trade Brokers dostanou klienti výrazně více. Roční zhodnocení na obchodním účtu roste z 1,1% na 2,0%. Na prémiových VIP účtech se zvyšuje z 1,7% až na 3,0%. Vedení obchodního účtu je přitom bezplatné. Kromě toho nabízí X-Trade Brokers pro VIP klienty i další výhody. Za všechny například výhodnější marži, nebo spready na floatingových účtech, které se při některých měnových párech pohybují v závislosti na situaci na trhu již od 0 bodů. Samozřejmostí je individuální přístup ke klientům a bezplatné vzdělávání pomocí seminářů a webinářů, na kterých si přijdou na své jak pokročilí obchodníci, tak začátečníci, kteří se zajímají o možnosti obchodování na finančních trzích.

Více informací naleznete na stránkách www.xtb.cz, nebo se můžete přímo informovat u pracovníků obchodního oddělení X-Trade Brokers na sales@xtb.cz, případně na telefonním čísle 226 259 990.

 

Text nevyjadřuje názor redakce